23 Ağustos 2019 Cuma

Babek Zencani’ye idam cezası verildi

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri başlayabilecek olan gebelik sürecinde vucudunuzun ne gibi değişimler gösterebileceğini, Bu sayfada Vücutta hamilelik belirtileri nelerdir Bunun hakkındaki detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

29 Aralık 2015 Salı 22:00
Bu haber 1882 kez okundu
Hamilelik Belirtileri

 Hamilelik belirtilerini  birkaç başlık altında topladık sizler için.

Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri nelerdir
Bebeğinizi her an hissedin

 

Bilhassa gebeliği ilk defa tadacak anneler için hamilelik dönemi neşe, kaygı ve korku dönemidir. Anne adayı hiç tatmadığı duyguları tadar. Bebeğin geçirdiği dönemler ve yaşanılabilecekleri bilmek anne ve baba adayını rahatlatacaktır.

Hamilelik belirtileri nelerdir

 Güzel bir yuvayı tamamlayan en güzel armağanbir bebeğin varlığıdır. Her bayan hayatının bir döneminde daima analık duygusunu yaşamak  ister. Bunun için de kadınlar evlilikten bir süre sonra gebe kalıp çocuk sahibi olmayı arzularlar. Uzmanlar bilhassa gebeliği ilk defa  tadacak anneler için bu dönemi neşe, kaygı ve korku dönemi şeklinde tanımlar. Gebeliğin başladığı dönemden itibaren doğumun gerçekleşmesine kadar yaşanacak her an anne için bir ilk ve hiç tatmadığı duygularla doludur. Nedeni ise bebek, onu karnında taşıyacak annesi ile beraber 9 ay sürecek bir yolculuğa çıkmıştır. Anne adayı ise lakin  bu varlığı birkaç aylık olduktan sonra ultrason cihazında görebilecek, onu tanımaya çalışacak.Fakat bu zaman içinde anneler,sıhhatli  bir bebeğe sahip olmak için doktorların ısrarla vurguladıkları tuz, şeker ve undan kaçmaya başlamış olmaları gerekmete.

International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Başkanı olan Doç. Dr. Moşe Benhabib, öncelikle anne adayı bir kadını kan, tansiyon ve benzeri  ciddi  testlerden geçirerek hamileliğin seyrini belirlediğini anlatıyor. Gebelikte 3 ana dönemin olduğunu belirten Dr. Benhabib, ilk 3 aya birinci trimestri, ikinci 3 aylık döneme ikinci trimestri ve son 3 aylık döneme üçüncü trimestri dendiğini söylenmektedir. Bilhassa ikinci haftadan altıncı haftaya kadar sabah halsizliği, günün her saatinde bulantı hissinin gebeliğin erken belirtileri olduğunu belirten Dr. Benhabib, gebeliğin ilk belirtisinin sık şekilde geciken âdet olduğunu ifade etti. Bazı bayanlarda sabah görülen halsizlik daha ağır olabilmektedir. Mideyi hiçbir zaman aç bırakmayarak küçük; fakat  sık aralıklarla ve biraz daha çok dinlenerek sabah halsizliğinden kurtulmak mümkün. Bilhassa et ve et ürünlerinden, salam, sucuk ve benzeri gibi çiğ etten kaçınmak gerektiğine değinen Dr. Benhabib, bu gıdalardan parazit geçebildiğini, parazitin de düşüklere ve ölü doğumlara neden olduğunu söylüyor. Aynı dönem arasında kızarmış, baharatlı veya asitli gıdalardan uzak kalınması da şarttır. Sonuçta sabah halsizlikleri ilk dönemin sonunda çoğunlukla kaybolur.

 

Hamilelik belirtileri nelerdir? Vücudunuzda neler olacak?

Birçok sayıda bayan gebelikleri boyunca oluşabilecek olan bulantıdan tedirginlik duyar; fakat ortada korkacak bir şeyin olmadığını bilmeleri gerekir. Şayet bulantılar ve kusmalar kilo kaybına yol açacak kadar çok olsa da bebeğiniz uterus (rahim) içinde iyi bir biçimde korunmaya devam edecektir. Fakat bununla beraber halsizlik ve kilo kaybı olduğunda veya idrar miktarınızda azalış  ve renginde koyulaşma fark ederseniz daima doktorunuza başvurun.

 Bazı gebelerde ise sabah halsizliğinin beraberinde, ilk iki veya üç haftaarasında tat alma duyusunda değişiklikler olabilmektedir. Aşerme de denilen bu hal bazı gıdalara karşı çok fazla arzu duymakla kendini gösterir. Bunların dışında:

 Göğüslerde dolgunlaşma, aerola denen, meme ucundaki koyu renkli halka genişler ve daha da koyulaşır. Vücut, süt yapmaya başladığı için areola üstündeki bezler daha dışarı doğru fırlar ve meme üstünde silik bir biçimde görünen mavi renkli venler (ince toplar damarlar) daha belirginleşir, görülür hale gelir. Bu aşamada veya gebeliğinizin herhangi bir döneminde mukotik (sümüksü) bir vajinal akıntı da başlar.

Kanamalar takip edilmeli

 Hamilelik belirtileri nelerdir ?Hamileliğin bir hastalık olmadığını vurgulayan Dr. Benhabib, bazı gebelerin, hamileliğin erken devrelerde hiçbir değişiklik hissetmedikleri için üzüntü duyduklarını söylenmektedir. Bayanların, bulantı ve kusmaları olmadığından birtakım şeylerin yanlış gittiği düşüncesine kapılabildiklerini; fakat anne adayının kendisini iyi hissetmesi halinde korkulacak bir şeyin olmadığına işaret ediyor. Yine bazı bayanlarda bu devre içinde kanama veya lekelenme görülebilir. Çoğunlukla bu kanamanın nedeni çok açık olmamakla beraber, uterus duvarından plasental tutunmanın kaybedilmesi ile meydana gelebilmektedir. Kanama her zaman önemli bir sorun demek değildir ve bu tip kanamaların birlikte olduğu birçok gebelik daha ileri sorunlara sebep olmadan sürebilmektedir. Bununla beraber gebelikteki her çeşit kanama dikkatli inceleme gerektirir.Bilhassa düşük tehdidi açısından ve nadiren de olsa dış gebelik yönünden değerlendirilir. 

5. hafta: Sabah halsizlikleri hissedilir
Gebeliğin oluşumundan 1,5 ay sonra daha yoğun idrara çıkılır. Fakat sabah halsizlikleri ve şişkinlik bu zaman içinde de devam eder. Kabızlık yaşanabilir, göğüslerde bir değişim olmamışsa olmaya başlar,çok fazla duyarlılık, hassasiyet ve hatta sinirlilik ve bunun gibi psikolojik değişiklikler fark edilebilmektedir.

 

 

 

6. hafta: Bebeğinizin kalbi atmaya başlar
Gebeliğin ilk 6. haftasında bebek tam olarak oluşmamasına karşın, kalbi atmaya başlar. Kalçaları oluşmaya başlar, baş, üstünde gözler fark edilir.

 

7. hafta: Büyük bir baş ve parmaklar oluşur
7. haftada büyük bir baş, el ve ayak parmakları, kapalı göz kapakları ve iyi bir ten ile fetüs ;fakat hâlâ bir insan görünümünü kazanmamıştır. Kaslar henüz çalışmamakla beraber, kulaklar, kaburga kemikleri, kollar, bacaklar ve omurga giderek sertleşmeye başlar. Bu zamanda  cinsel organlar henüz tamamlanmamıştır.Fakat alt çene şekillenmeye başlar. Bebek, kendi idrar kesesinden, amniotik sıvı içine idrarını yapar. Cinsiyet ve benzeri detaylar ayırt edilmez.

 

13. hafta: Beyin, adale hareketlerini kontrol etmeye başlar
13. haftada, embriyon hareket edebilir, çok fazla küçük kaldığından anne adayları, bebeğin hareketlerini hissedemez. Omurgası ve iç organları oluşmaya başlar. Fetus parmağını emebilir ve naturel şekilde amniotik sıvıyı yutar,adale yapıları gelişmeye başlar ve beyin, adale hareketlerini kontrol etmeye başlar. 12. haftadan sonra vücutta değişimler fark edilebilmektedir.

 

20. hafta: İlk kıpırdanışlar hissedilir
Anne adayları yaklaşık 20. hafta sıralarında bebeklerinin ilk kıpırtılarını hissetmeye başlarlar, bebeğin kıpırdanışları 24–26. haftalarda da kendini hissettirir. Fetus bundan böyle, fark edilebilir bir gelişme göstermeye başlar. Yaklaşık olarak 340 gr. ağırlığında ve doğum sırasındaki boyunun yarısı kadar olan 25 cm’lik bir uzunluğa kadar gelişir. Bu noktada, fetüs tam olarak  oluşmuştur ve yalnızca büyümek ve iç organlarını geliştirmek için zamana gereksinim duymaktadır. Bacaklar, bedenin serbest hali ile orantılı biçimde  büyür, tırnaklar ve damaklar oluşmuştur, saç ve kirpiklergörülmektedir. Lanuga denilen hoş, yumuşak ve tüylü bir tabaka fetus vücudunun tamamına yakın tarafını kaplar. Bebeğe daha geniş bir yer sağlamak amacıyla öne doğru genişleyen pelvisiniz itibarıyla  sırt ve bel ağrılarınız olabilir. Ayrıca bu devirde, düzensiz şekilde gelip giden kasılmaların başladığı da fark edilir. Bu kasılmalar dinlenme sonrasında geçerler. Şayet kasılmalarınız düzenli bir ritim gösteriyorsa veya gebeliğinizin herhangi bir döneminde dinlenme sonrasında bir saat içinde en az 4 defa bu tip kasılmanız oluyorsa mutlak surette doktorunuza durumu bildiriniz.

 

24. hafta: Bebeğin boyu 33 cm’ye ulaşmaktadır.
24. haftada bebeğin vücudu çok zayıf ve cildi buruşuktur. Bebek, öksürebilir ve hıçkırabilir. Bu sırada yaklaşık biçimde  33 cm boyunda ve 562 gr ağırlığındadır. Bebeğin yüksek sesli müziğe veya gürültüye tepki gösterdiğini fark edebilirsiniz. Annenin ağırlığı 7–8 kilo kadar artabilir.

 

36. hafta: Artık ışığa karşı duyarlı olmaktadır.
36. haftada bebek muhtemelen 2.500–4.050 gr ağırlığında ve 45–50 cm uzunluğundadır. Cildi düz biçimde , uyanıkken gözleri açıktır ve ışığa karşı duyarlıdır. Bu devirde  doğum gerçekleştiği takdirde bebek yüzde 99 oranında yaşar. Bundan böyle bebek iyice büyümüş, tekme atmaya başlamıştır. Gelecek 4 hafta içindeki herhangi bir sürede, bebek aşağı doğru kaymaya başlar ve doğuma bir adım daha yaklaşıldığı anlaşılır.

 

Erkeklerin Eşlerinin Hamilelik Dönemlerinde Şişmanlamaları.
Araştırmalar baba adaylarının, eşlerinin hamilelik döneminde kilo aldığını gösteriyor.
Avustralya Adelaide, Fleinders Tıp Merkezi'nde18-40 yaş arası 312 erkek üstünde üç yıllık bir araştırma yapıldı. Fleinders Tıp Merkezi uzmanları araştırmanın sonlandığını bildirerek elde edilen verileri açıkladılar. Rapor, baba adaylarının eşlerinin hamilelik döneminde yaklaşık biçimde 1.6 kilo aldığını gösteriyor. Bununla birlikte, her yedi baba adayından birisi 'stres' ve 'cinsel perhiz' nedeni ile  yüksek oranda alkol almaya başlıyor.

 

 

Yükleniyor...

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Anayasa referandumunda sizin kararınız hangisi olabilir?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV