16 Temmuz 2019 Salı

Babek Zencani’ye idam cezası verildi

Boyun Düzleşmesi Belirtileri?

Boyun Düzleşmesinin bir çok sebebi vardır.

26 Ekim 2015 Pazartesi 15:50
Bu haber 1814 kez okundu
Boyun Düzleşmesi Belirtileri?
 Omurgamızı dengede tutabilmekiçin birçok kıvrım bulunur. Omurgadaki bu kıvrımlar boyun ve bel  bölgesinde dışarıdan da  bakıldığında görülecek kadar bu kıvrımlar belirgindir. Boynumuzda bulunan bu kıvrım başın, bel bölgesindeki ise bedenin üst kısmının dengede tutmasını sağlar. 

Boynumuzun  bu bölgesinde bulunan kıvrımlar büyük bir “C” harfi olarak gözünüzde tasarlayabilirsiniz. C’nin alt kısmı sırtınızdan başlar, üst kuyruk kısmı ise başımızın arkasına kadar uzanmaktadır. 

Boyun düzleşmesi işte bu bölgenin zaman içinde kıvrımını kaybetmesiyle beraber düz bir hat haline gelmesini ifade etmektedir. 

Düzleşme bazı durumlarda kalıtımsal nedenlerle oluşabileceği gibi bazı durumlarda de boyun bölgesine alınan darbeler, baskı, travma, yanlış duruş biçimleri ve boynu zorlamak boyun düzleşmesine yol açabilir. Ayrıca aşırı kilo bedenin dengede duruş pozisyonunu değiştirdiği için omurganın düzleşmesine neden olabilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Duruş Bozukluğu: Normal duruş sırasında başın öne doğru olması boyun düzleşmesinin en yaygın görülen belirtisidir. Düzleşme dışarıdan görülecek kadar belirgin olabilir.

Ağrılar: Boyun düzleşmesi her zaman ağrıya neden olmayabilir ya da ağrılar düzleşme ileri bir aşamaya gelip sinirlere baskı yapıncaya dek bazen ortaya çıkmayabiliyor. 

Fakat ağrı varsa bu ağrılar genelde boynun sırtla birleştiği yerlerde ya da bazen biraz daha altında görülebilmetedir. Başınızı geriye doğru yatırıldığınızda da ağrı şiddetlenebilir. Aynı zamanda boynu tutan kaslarda da bazı ağrılar yaşanabilmektedir. 

Boyundaki  Hareketlerinin Kısıtlanması: Omurganın da  boyun etrafında düzleşmesi boyun hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilmektedir. Bu, boynu sağa ya da sola tam anlamıyla çevirememe ve ileri doğru sabit bir biçimde ağrı yaşamadan uzun süre bakamama manasına gelebilmekte. 

Şiddetli Belirtiler: İlerlemiş bir boyun düzleşmesi sinir köklerinin ve omuriliğin baskıya maruz kalmasına yol açabilir. Baskıya maruz kalan sinirlerin bedenin hangi kısmını ilgilendirdiğine bağlı olarak bazı bölgelerde uyuşmalar, karıncalanmalar da yaşanabilmekte. Bu durum genelde kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanmalar gibi belirtiler ile kendini belli edebilmektedir. 

Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilmeli?

Boyun düzleşmesi röntgen ya da MR filmiyle çok net olarak teşhis edilebilmektedir. Ancak hekiminiz film öncesinde fiziksel muayene yapacaktır.

Fiziksel muayene esnasında;

Başınızı arkaya ve öne ne kadar yatırabildiğinize, sağa ve sola ne kadar çevirebildiğinize,

Boyun ve çevresinde hassas bir durum olup olmadığına,

Boyun ve omuz kaslarında da  kas spazmı gibi bir şeyin olup olmadığına,

Ellerde ve kollarda hissizlik durumu olup olmadığına,

Ellerde her hangi bir şekilde güç kaybı olup olmadığına bakılmaktadır.

Doktorunuz düzleşmenin derecesini tam anlamıyla anlamak ve sinirlere baskının olduğunu belirleyebilmesi için fiziksel muayenenin ardından  boyun röntgeni ya da MR filminizi isteyebilir. 

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Boyun düzleşmesi tedavisinde izlenecek yol omuriliğe ve sinir köklerine baskı olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer sinirlere baskı yoksa hekiminuz boyun kkatiyenrını güçlendirmek için boyun egzersizi yapmanızı, ağrıları hafifletmek için boyunluk ya da ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Yine omuriliğin ve disklerin durumuna göre bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız tavsiye edilmekte. Düzleşme artık sabitlendiyse (zaman içinde ilerlemiyorsa) ve herhangi bir nörolojik probleme de yol açmıyorsa cerrahi operasyon yapılması önerilmez.  

Fakat düzleşme sebebiyle de omuriliğe bir baskı varsa ve buna bağlı olarak bedenin çeşitli noktalarda güç kaybı görülüyorsa ameliyat opsiyonu düşünülebilir. Boyun bölgesine yapılacak ameliyatlar bu bölgede birçok sinir bulunması sebebiyle son derece riskidir. Cerrahi müdahale esnasında hedef omurilik üzerindeki baskıyı hafifletilmesi ve aynı zamanda da düzleşmenin ilerleyişinin durdurulmasıdır.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Neler Yaşanabilir?

İlerleyen bir  boyun düzleşmesi tedavi edilmezse şayet;

El, kol ve bacaklarda güç kaybına,

Kol, el ve bacaklarda da bazı durumlarda uyuşmaya,

Ağrı kesicilerle dahi dindirilemeyen bir boyun ağrısına,

Boyunda da  hareket kaybına neden olabilir.

Düzleşme sebebiyle sinirlerin ne kadar baskıya maruz kaldığı boyun düzleşmesinin neden olabileceği komplikasyonları direkt etkilemektedir.


Yükleniyor...

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Anayasa referandumunda sizin kararınız hangisi olabilir?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV